Check
OSFK KM 1 + NDM i Trolling 2013 på Venjanssjön
Plac |
Team |
Vikt i Kg |
Antal G+A |
1 |
Allerhed |
27,700 |
15+2 |
2 |
Gråben&Hjulben |
22,360 |
12+5 |
3 |
Esa |
19,800 |
12+2 |
4 |
Siljan |
15,940 |
9+4 |
5 |
Oflyt |
15,600 |
12+5 |
6 |
Lerdäjkan |
13,960 |
? |
7 |
Stenhård |
13,600 |
7+1 |
8 |
Jägra |
12,300 |
7+1 |
9 |
Tokiga Masar |
11,600 |
9+2 |
10 |
Seastream |
8,420 |
3+0 |
11 |
Tisjön |
8,380 |
5+0 |
12 |
Vansbro byggshop |
7,820 |
5+0 |
|
S.a |
177,48 |
96+22 |
Grattis Team Allerhed till en inteckning i NDM pokalen!
Nästa tävling är en dubbel samma dag,start vid Sanda
Båthamn 2013-08-17 KM 1 samling 06,30 och KM 2
Samling ca 13,00 .Orsasjön på förmiddagen och siljan
Exkl ryssfjärden på eftermiddagen. Välkommna!
Porfyrcupen 2013
Trollingprogram 2013
Trolling 2013 Ovansiljans SFK
Datum |
Tävling |
Sjö |
Start |
tid |
Antal spö |
6/6
|
Minitrolling KM
|
Vikapojkarna är arrangör+OSFK,KM ingår i tävlingen. Varupriser till de 5 första.
|
Start Badplats Vika |
9-14 |
2 st/Båt |
15/6 |
KM 1 +NDM |
Venjanssjön,Arr:OSFK
|
Start vid parken |
9-15 |
6 st |
17/8 |
KM 2,C&R |
Orsa sjön ,Mora våmhus område |
Start Sanda båthamn,Skepparmöte 06:30,Samlat transport till Orsasjön 06:45 |
7-12 |
6 st |
17/8 |
KM 3, C&R |
Siljan(Ej Ryssfjärden,vikaviken)
|
Start Sanda båthamn, |
Ca 13:30-18:30 |
6 st |
KM 1+NDM , Start avgift 200kr+Fiskekort
Vi kör KM 2&3,(Start avgift 200 kr/tävling) samma dag med ett avbrott på ca 1-1 ½ tim där vi ska grilla vid Sanda båthamn.
KM 2&3 C/R där vi Räknar utifrån en tabell där längden ger en given vikt, fisken ska fotas tydligt,Hela fisken ska synas +mått remsan, syns inte hela tas den bort från resultatet.
Tävlingsledare
KM1= OSFK
KM 2 & KM 3=OSFK
Tävlings regler: Spön enl ovan, Paravaner på båda sidorna. All fisk utom Öring/Lax och regnbåge(regnbågar
tas upp)
KM 1 : All fisk skall vara avlivad
Ingen levande/död fisk får användas som bete
Säkerhet.
Flytväst / flytoverall skall finnas till samtliga ombord.
Minst 1st telefon per båt.
Uppge Teamets telefonnr. till tävlingsledningen.
Åska: Varje deltagare avgör om de behöver bryta, det gäller även vid tilltagande vind
Allt deltagande sker på egen risk. Ev.skador, kostnader etc. får deltagarna själva bekosta.
Om någon avbryter tävlingen i förtid skall tävlingsledningen meddelas.
Högerregel gäller på sjön, visa hänsyn mot övrig båttrafik och tävlingsdeltagare!!!
OBS!!! Varningsflaggor skall finnas på pulkor!!!
Ovansiljans Sportfiske klubbs telesvar:0250-40603 el Bloggen: http://ovansiljanssfk.blogg.se/
Scotty Trollingen går av stapeln 2013-08-03 , OBS !!! Föranmälan . Se Skinnkrokens hemsida
Vandringspriset för Kvällscupen
Vandringspris kvällscupen 2007-
Sven-Erik Lindhs minne
Namn |
-07 |
-08 |
-09 |
-10 |
-11 |
-12 |
-13 |
Summa |
Jörgen Storm |
10 |
|
|
|
|
15 |
12 |
|
Weine Pettersson |
11 |
10 |
15 |
11 |
|
6 |
20 |
|
Stefan Gren |
|
25 |
|
12 |
|
12 |
25 |
Inteckn. -08+13 |
Per Bohm |
5 |
|
|
|
|
|
|
|
Krister Wiklund |
25 |
|
|
|
|
|
|
Inteckn. -07 |
Carola Gren |
8 |
1 |
1 |
|
|
|
|
|
A-M Kjellberg |
1 |
1 |
8 |
|
|
5 |
|
|
Kjell Wiklund |
7 |
|
7 |
|
|
|
|
|
Ingrid Järnberg |
6 |
1 |
|
|
|
|
|
|
Jonny Persson |
|
|
6 |
5 |
20 |
|
|
|
Börje Järnberg |
3 |
5 |
|
|
|
|
|
|
Linus Axelsson |
|
7 |
|
4 |
9 |
|
15 |
|
Kurt Wohlander |
1 |
2 |
1 |
|
|
1 |
|
|
Stig Röös |
|
|
1 |
|
|
|
|
|
Gunnar Heed |
|
20 |
|
|
|
|
|
|
John Green |
|
1 |
25 |
1 |
8 |
|
|
Inteckn. -09 |
Rolf Andersson |
|
15 |
|
|
|
|
|
|
Tommy Andersson |
|
1 |
5 |
9 |
25 |
9 |
6 |
Inteckn. -11 |
John Bohm |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
Putte Ollars |
|
|
4 |
|
|
|
|
|
Gullan Green |
1 |
4 |
1 |
1 |
|
|
|
|
Göte Sjölin |
4 |
11 |
12 |
|
3 |
8 |
8 |
|
Mats Lilja |
12 |
1 |
3 |
|
|
|
|
|
Andreas Allerhed |
|
|
11 |
|
|
|
|
|
O.Sundberg-Storm |
|
12 |
20 |
10 |
1 |
|
|
|
S-E Johansson |
|
1 |
1 |
|
|
|
|
|
Carl Olans |
|
6 |
|
|
|
|
|
|
Christoffer Blom |
|
|
1 |
|
|
|
|
|
Mikael Jönsson |
9 |
3 |
|
2 |
|
|
|
|
Kristina Asp |
|
|
1 |
3 |
|
1 |
|
|
Lisbeth Borg |
|
|
1 |
|
|
|
|
|
Christina Carlsson |
|
|
1 |
|
|
|
|
|
Björn Borg |
|
|
1 |
|
|
|
|
|
Morgan Nilsson |
|
|
1 |
8 |
|
3 |
|
|
Micke Danielsson |
|
|
1 |
6 |
|
1 |
|
|
Bertil Eriksson |
|
|
1 |
1 |
5 |
1 |
4 |
|
Göran Olsson |
20 |
|
10 |
|
|
|
5 |
|
Tage Svensson |
|
|
1 |
|
|
25 |
|
Inteckn. -012 |
Christoffer Blom |
|
1 |
1 |
|
|
|
|
|
Tord Hedberg |
|
9 |
|
1 |
10 |
11 |
9 |
|
Jesper Dyberg |
15 |
|
|
|
|
|
|
|
Robin Gren |
2 |
1 |
2 |
1 |
|
|
|
|
Kent Björkman |
1 |
8 |
9 |
|
|
2 |
|
|
Johan Göthe |
1 |
1 |
|
|
|
|
|
|
Kenneth Lilja |
|
|
|
25 |
12 |
|
|
Inteckn. -10 |
Niklas Sjöström |
|
|
|
20 |
|
10 |
|
|
Anders Axelsson |
|
|
|
15 |
7 |
20 |
|
|
Björn Kajs |
|
|
|
7 |
6 |
4 |
10 |
|
Claes Matsson |
|
|
|
1 |
|
1 |
|
|
Anna Matsson |
|
|
|
1 |
|
1 |
|
|
Mago Göransson |
|
|
|
|
15 |
7 |
11 |
|
Stefan Spännar |
|
|
|
|
11 |
|
|
|
Bengt Sundberg |
|
|
|
|
4 |
|
|
|
A.Sundberg-Storm |
|
|
|
|
2 |
|
|
|
Marcus Persson |
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Avslutning i Untorp
Här kommer resultaten från de två avslutande tävlingarna för säsongen. Dyversjön var en positiv överraskning då det fångades många fina abborrar, det gällde dock att pricka rätt med hålen då sjön visade sig ha stora djupskillnader.
Tyvärr så hade det börjat rinna in mycket smältvatten i Hemsjön som gjorde fisket svårt, såg dock ut som alla deltagare var glada ändå efter dagens avslutning.
Dyversjön
Dam
1. Gunilla Turdell |
Sveg |
2373 gr |
2. Kjersti Solli |
Raufjoringen |
1214 gr |
3. Susanne Ivansson |
Skinnkroken |
737 gr |
4. Britta Ivansson |
Skinnkroken |
722 gr |
5. Kristina Asp |
Falubygden |
666 |
6. Camilla Ivansson Einarsson |
Skinnkroken |
313 gr |
Veteran
1. Finn Gentcherenko |
Falubygden |
3538 gr |
2. Åke Persson |
Leksandsfirren |
3198 gr |
3. Jan Björkman |
Linghed |
2976 gr |
4. Jan-Olov Lindgren |
Falubygden |
2354 gr |
5. Fäsa |
Osfk |
2136 gr |
6. Morgan Nilsson |
Falubygden |
1795 gr |
7. Mats Öjes |
Skinnkroken |
1341 gr |
8. Mats-Arne Axelsson |
Sveg |
1263 gr |
9. Göte Gatehag |
Falubygden |
1154 gr |
10. Lars Gullstrand |
Linghed |
1084 gr |
11. P-O Liss |
Falubygden |
999 gr |
12. Sven Åke Carlsson |
Fk Knallen |
910 gr |
13. Stig Enström |
Älvkroken |
786 gr |
14. Bo Norrström |
Sportfiskarna |
435 gr |
Herr
1. Henrik Persson |
Skinnkroken |
6501 gr |
2. Jörgen Storm |
Osfk |
3893 gr |
3.Lars Jansson |
Falubygden |
2534 gr |
4. Jim Bekken |
Raufjoringen |
2467 gr |
5. Steve Jacobsson |
Falubygden |
2224 gr |
7. Janne Stenström |
Atletfiskarna |
1982 gr |
8. Per Nilsson |
Ngf |
1810 gr |
9. Mikael Andersen |
Knallen |
1793 gr |
10. Lars Westlund |
Sveg |
1760 gr |
11. Stefan Spännar |
Osfk |
1662 gr |
12. Anders Axelsson |
Osfk |
1437 gr |
13. Mats Lenne |
Skinnkroken |
1429 gr |
14. Tommy Strengelsrud |
Raufjoringen |
1279 gr |
15. Kenneth Hansson |
Ngf |
1103 gr |
16. Janne Wiklund |
Atletfiskarna |
610 gr |
17. Jörgen Bertilsson |
|
480 gr |
Hemsjön
Dam
1. Gunilla Turdell |
Sveg |
3229 gr |
2. Susanne Ivansson |
Skinnkroken |
1251 gr |
3. Kjersti Solli |
Raufjoringen |
1094 gr |
4. Camilla Ivansson Einarsson |
Skinnkroken |
668 gr |
5. Kristina Asp |
Falubygden |
655 gr |
6. Britta Ivansson |
Skinnkroken |
260 gr |
Veteran
1. Mats Arne Axelsson |
Sveg |
1978 gr |
2. Stig Enström |
Älvkroken |
1653 gr |
3. P-O Liss |
Falubygden |
1558 gr |
4. Åke Persson |
Leksandsfirren |
1467 gr |
5. Lars Gullstrand |
Linghed |
1329 gr |
6. Jan Björkman |
Linghed |
1233 gr |
7. Bo Norrström |
Sportfiskarna |
1112 gr |
8. Finn Gentcherenko |
Falubygden |
873 gr |
9. Morgan Nilsson |
Falubygden |
673 gr |
10. Mats Öjes |
Skinnkroken |
597 gr |
11. Göte Gatehag |
Falubygden |
518 gr |
12. Jan-Olov Lindgren |
Falubygden |
515 gr |
13. Sven Åke Carlsson |
Knallen |
507 gr |
14. Fäsa |
Osfk |
461 gr |
Herr
1. Steve Jacobsson |
Falubygden |
3279 gr |
2. Lars Jansson |
Falubygden |
2713 gr |
3. Lars Westlund |
Sveg |
2638 gr |
4. Jörgen Storm |
Osfk |
2447 gr |
5. Per Nilsson |
Ngf |
1673 gr |
6. Tommy Strengelsrud |
Raufjoringen |
1356 gr |
7. Anders Axelsson |
Osfk |
1274 gr |
8. Henrik Persson |
Skinnkroken |
1259 gr |
9. Jörgen Bertilsson |
Knallen |
1082 gr |
10. Jim Bekken |
Raufjoringen |
1008 gr |
11. Björn Kajs |
Osfk |
878 gr |
12. Kenneth Hansson |
Ngf |
729 gr |
13. Janne Wiklund |
Atletfiskarna |
666 gr |
14. Janne Stenström |
Atletfiskarna |
654 gr |
15. Mikael Andersen |
Knallen |
557 gr |
16. Mats Lenne |
Skinnkroken |
358 gr |
Slutresultat Kvällscupen i pimpel 2013
Kvällscupen 2013
Herrsenior |
KC-1 |
KC-2 |
KC-3 |
KC-4 |
|
|||||
Namn |
Vikt |
Pl |
Vikt |
pl |
Vikt |
Pl |
Vikt |
Pl |
Tre b. |
Plac. |
Stefan Gren |
2721 |
2 |
4069 |
1 |
978 |
5 |
1280 |
3 |
6 |
1 |
Jörgen Storm |
2414 |
3 |
1977 |
5 |
1142 |
4 |
1489 |
2 |
9 |
2 |
Björn Kajs |
1143 |
6 |
2314 |
4 |
1226 |
3 |
479 |
5 |
12 |
3 |
Herrveteran |
KC-1 |
KC-2 |
KC-3 |
KC-4 |
|
|||||
Namn |
Vikt |
Pl |
Vikt |
pl |
Vikt |
Pl |
Vikt |
Pl |
Tre b. |
Plac. |
Weine Pettersson |
2397 |
2 |
|
|
1293 |
1 |
1614 |
1 |
4 |
1 |
Mago Göransson |
2496 |
1 |
1875 |
1 |
784 |
4 |
|
|
6 |
2 |
Göte Sjölin |
|
|
1060 |
7 |
1093 |
2 |
1155 |
3 |
12 |
3 |
Tord Hedberg |
586 |
9 |
831 |
9 |
852 |
3 |
1492 |
2 |
14 |
4 |
Tommy Andersson |
946 |
7 |
1355 |
3 |
698 |
5 |
|
|
15 |
5 |
Göran Olsson |
749 |
8 |
1243 |
4 |
|
|
477 |
4 |
16 |
6 |
Jonny Persson |
1514 |
3 |
1039 |
8 |
|
|
116 |
6 |
17 |
7 |
Bertil Eriksson |
1313 |
6 |
378 |
11 |
374 |
7 |
|
|
25 |
8 |
Junior |
KC-1 |
KC-2 |
KC-3 |
KC-4 |
|
|||||
Namn |
Vikt |
Pl |
Vikt |
pl |
Vikt |
Pl |
Vikt |
Pl |
Tre b. |
Plac. |
Linus Axelsson |
1793 |
1 |
2535 |
1 |
1329 |
1 |
601 |
2 |
3 |
1 |
Macus Persson |
1259 |
2 |
1387 |
2 |
586 |
2 |
825 |
1 |
5 |
2 |
Cristoffer Blom |
|
|
629 |
3 |
444 |
3 |
|
|
6 |
3 |
O. Sundberg-Storm |
|
|
320 |
4 |
|
|
218 |
3 |
7 |
4 |
Resultaten från KC-4 på Hällsjön
Herrsenior |
|||
1 |
Henrik Persson |
Skinnkroken |
1577 |
2 |
Jörgen Storm |
OSFK |
1489 |
3 |
Stefan Green |
” |
1280 |
4 |
Mickael Danielsson |
” |
582 |
5 |
Björn Kajs |
” |
479 |
6 |
Anders Axelsson |
” |
374 |
Damsenior |
|||
1 |
Susanne Ivansson |
Skinnkroken |
1295 |
2 |
Ingrid Järnberg |
OSFK |
1077 |
Herrveteran |
|||
1 |
Weine Pettersson |
OSFK |
1614 |
2 |
Tord Hedberg |
” |
1492 |
3 |
Göte Sjölin |
” |
1155 |
4 |
Bertil Larsson |
Enskede SFK |
187 |
5 |
Göran Olsson |
OSFK |
477 |
6 |
Jonny Persson |
” |
117 |
Herrjunior |
|||
1 |
Marcus Persson |
OSFK |
825 |
2 |
Linus Axelsson |
” |
602 |
3 |
Oscar Storm |
” |
218 |
Resultaten från KC-3 på Vikaviken
Herrsenior |
|||
1 |
Anders Axelsson |
OSFK |
2898 |
2 |
Hampus Göransson |
” |
1293 |
3 |
Björn Kajs |
” |
1226 |
4 |
Jörgen Storm |
” |
1142 |
5 |
Stefan Green |
” |
978 |
6 |
Per Göransson |
” |
427 |
Herrveteran |
|||
1 |
Weine Pettersson |
OSFK |
1293 |
2 |
Göte Sjölin |
” |
1093 |
3 |
Tord Hedberg |
” |
852 |
4 |
Mago Göransson |
” |
784 |
5 |
Tommy Andersson |
” |
698 |
6 |
Roland Berglund |
” |
613 |
7 |
Bertil Eriksson |
” |
374 |
Herrjunior |
|||
1 |
Linus Axelsson |
OSFK |
1329 |
2 |
Marcus Persson |
” |
586 |
3 |
Christoffer Blom |
” |
444 |
Resultaten från KC-2 på Bäckaviken
Andra deltävling på Kvällscupen avgjord.
Ovansiljan Sfk genomförde andra deltävlingen av fyra på Bäckaviken. Fortfarande råder riktiga vinterförhållanden med 80 cm is, även abborrarna verkar inte ha några vårkänslor ännu då fisket var ganska trögt.
En som hittade lite piggare abborrar var Stefan Gren som hade kvällens högsta vikt med 4069 gr.
Junior
1. Linus Axelsson |
Osfk |
2535 gr |
2. Marcus Persson |
Osfk |
1387 gr |
3. Cristoffer Blom |
Osfk |
629 gr |
4. Oscar Sundberg-Storm |
Osfk |
320 gr |
Dam
1. Kristina Asp |
Falubygdens Sfk |
169 gr |
Veteran
1. Mago Göransson |
Osfk |
1875 gr |
2. Roland Berglund |
Osfk |
1568 gr |
3. Tommy Andersson |
Osfk |
1355 gr |
4. Göran Olsson |
Osfk |
1243 gr |
5. Tage Svensson |
Leksandsfirren |
1194 gr |
6. Morgan Nilsson |
Falubygdens Sfk |
1091 gr |
7. Göte Sjölin |
Osfk |
1060 gr |
8. Jonny Persson |
Osfk |
1039 gr |
9. Tord Hedberg |
Osfk |
831 gr |
10. Hans-Olov Olsson |
Älvdalens Sfk |
497 gr |
11. Bertil Eriksson |
Osfk |
378 gr |
Herr
1. Stefan Gren |
Osfk |
4069 gr |
2. Bengt Sundberg |
Osfk |
3616 gr |
3. Tomas Ljude'n |
Älvdalens Sfk |
2383 gr |
4. Björn Kajs |
Osfk |
2314 gr |
5. Jörgen Storm |
Osfk |
1977 gr |
6. Stefan Spännar |
Osfk |
1516 gr |
7. Mikael Malm |
Ävdalens Sfk |
1278 gr |
8. Claes Mattsson |
Osfk |
1261 gr |
9. Micke Danielsson |
Osfk |
639 gr |
10. Putte Ollars |
Osfk |
533 gr |
11. Kenneth Lilja |
Osfk |
354 gr |
Slutresultat KM i pimpel 2013
Junior
1. Linus Axelsson |
5 p |
2. Anna Mattson |
6 p |
3. Marcus Persson |
8 p (5564 gr) |
4. Oscar Sundberg-Storm |
8 p (2946 gr) |
Veteran
1. Tommy Andersson |
3 p |
2. Tord Hedberg |
11 p (5131 gr) |
3. Göte Sjölin |
11 p (4673 gr) |
4. Börje Järnberg |
14 p |
5. Bertil Eriksson |
16 p |
Herr
1. Christer Allerhed |
7 p (17416 gr) |
2. Jörgen Storm |
7 p ( 13044 gr) |
3. Björn Kajs |
10 p |
4. Stefan Spännar |
12 p |
5. Claes Mattsson |
14 p |
6. Mikael Danielsson |
16 p |
7. Bengt Sundberg |
17 p |
Resultaten från KM-4 på Vassjön
Klubbmästerskapet är avgjort !
Vassjön var tävlingsplats för den fjärde och sista deltävlingen i Ovansiljans SF klubbmästerskap. En bitande nordanvind och tjock is gjorde att det var kämpigt för deltagarna. Under denna deltävling avgörs också en traditionell trekamp, första grenen är att fånga en första fisken under 15 minuter sedan pirkkastning och som avslutning tumstockstötning.
Vassjön bjuder som alltid på ett fantastiskt abborrfiske och dagens högsta vikt hade Christer Allerhed med 11513 gr.
Trekamp.
1. Stefan Spännar |
12 p |
2. Oscar Sundberg-Storm |
14 p |
3. Kenneth Lilja |
17 p |
4. Hampus Göransson |
19 p |
5. Peter Järnberg |
20 p |
Resultat pimpeltävlingen.
Junior
1. Linus Axelsson |
5355 gr |
2. Anna Mattsson |
4815 gr |
3. Marcus Persson |
4216 gr |
4. Oscar Sundberg-Storm |
1717 gr |
Veteran
1. Weine Pettersson |
9768 gr |
2. Tommy Andersson |
5015 gr |
3. Mago Göransson |
4185 gr |
4. Tord Hedberg |
3314 gr |
5. Göran Olsson |
3106 gr |
6. Börje Järnberg |
2779 gr |
7. Bertil Eriksson |
2731 gr |
8. John Green |
2095 gr |
Herr
1. Christer Allerhed |
11513 gr |
2. Claes Mattsson |
10986 gr |
3. Jörgen Storm |
8790 gr |
4. Peter Järnberg |
7939 gr |
5. Stefan Spännar |
6318 gr |
6. Björn Kajs |
6240 gr |
7. Bengt Sundberg |
6015 gr |
8.Per Göransson |
5822 gr |
9. Kenneth Lilja |
5659 gr |
10. Mikael Danielsson |
5443 gr |
11. Hampus Göransson |
3067 gr |
12. Nicklas Sjöström |
2957 gr |
Resultaten från KC-1 på Orsasjön
Junior
1. Linus Axelsson |
Osfk |
1793 gr |
2. Marcus Persson |
Osfk |
1259 gr |
Veteran
1.Mago Göransson |
Osfk |
2496 gr |
2. Weine Pettersson |
Osfk |
2397 gr |
3. Jonny Persson |
Osfk |
1514 gr |
4. John Green |
Osfk |
1368 gr |
5. Torsten Lund |
Stäkets Sf |
1346 gr |
6. Bertil Eriksson |
Osfk |
1313 gr |
7. Tommy Andersson |
Osfk |
946 gr |
8. Göran Olsson |
Osfk |
749 gr |
9. Tord Hedberg |
Osfk |
586 gr |
Herr
1. Kenneth Lilja |
Osfk |
3480 gr |
2. Stefan Gren |
Osfk |
2721 gr |
3. Jörgen Storm |
Osfk |
2414 gr |
4. Stefan Spännar |
Osfk |
2346 gr |
4. Claes Mattsson |
Osfk |
2346 gr |
6. Björn Kajs |
Osfk |
1143 gr |
7. Putte Ollars |
Osfk |
846 gr |
Resultaten från Byrviken 2013-03-17
Leksandsfirrens tävling på Byrviken 130317
Namn
|
Klubb |
Vikt |
Plac. |
Herrar |
|
|
|
Jörgen Danielsson |
Leksandsfirren |
6954 |
1 |
Karl-Olof Wikström |
Smedjebacken |
5650 |
2 |
Jörgen Storm |
Ovansiljan |
5436 |
3 |
Björn Kajs |
Ovansiljan |
5394 |
4 |
Per Göransson |
Ovansiljan |
5386 |
5 |
Henrik Persson |
Skinnkroken |
5314 |
6 |
Tobbe Toresson |
Skinnkroken |
5120 |
7 |
Lars Jansson |
Falubygden |
4960 |
8 |
Mattias Andersson |
Leksandsfirren |
4760 |
9 |
Per Gref |
Falubygden |
4746 |
10 |
Bengt Mats Pers |
Leksandsfirren |
3532 |
11 |
Tomas Ljudèn |
Älvdalens SFK |
3362 |
12 |
Stefan Spännar |
Ovansiljan |
3160 |
13 |
Anders Nilsson |
Falubygden |
2968 |
14 |
Magnus Fält |
Leksandsfirren |
2892 |
15 |
Anders Hanses |
Leksandsfirren |
2686 |
16 |
Mikael Danielsson |
Ovansiljan |
2348 |
17 |
Stefan Mattsson |
Ovansiljan |
1800 |
18 |
Roger Lindmark |
Smedjebacken |
1690 |
19 |
Claes Mattsson |
Ovansiljan |
1516 |
20 |
Stefan Estenberg |
Älvdalens SFK |
1222 |
21 |
Håkan Toresbo |
Leksandsfirren |
1108 |
22 |
Daniel Andersson |
Älvdalens SFK |
960 |
23 |
Per Knutz |
Leksandsfirren |
908 |
24 |
Bert Eriksson |
Ovansiljan |
544 |
25 |
Lars Olov Jones |
Leksandsfirren |
364 |
26 |
|
|
|
|
Herrjunior Yngre |
|
|
|
Jacob Lindmark |
Smedjebacken |
234 |
1 |
|
|
|
|
Herrjunior Äldre |
|
|
|
Emil Lundin |
Svegs SFK |
298 |
1 |
|
|
|
|
Herrveteran |
|
|
|
Jan Olov Larsen |
Leksandsfirren |
3976 |
1 |
Mago Göransson |
Ovansiljan |
3718 |
2 |
Stig Enström |
Älvkroken |
3530 |
3 |
Lars Gullstrand |
Ligheds SFK |
3520 |
4 |
Johny Persson |
Ovansiljan |
3382 |
5 |
Krister Bergman |
Smedjebacken |
2786 |
6 |
Tommy Andersson |
Ovansiljan |
2574 |
7 |
Kent Björkman |
Ovansiljan |
1944 |
8 |
Bertil Eriksson |
Ovansiljan |
1916 |
9 |
Finn Gentcherenko |
Falubygden |
1872 |
10 |
Anders Homman |
Leksandsfirren |
1570 |
11 |
Mats Öjes |
Skinnkroken |
1556 |
12 |
Erik Andersson |
Skinnkroken |
1028 |
13 |
Lars Svedlund |
Älvdalens SFK |
718 |
14 |
Hans Olov Olsson |
Älvdalens SFK |
670 |
15 |
|
|
|
|
Damer |
|
|
|
Barbro Bergkvist |
Bjursås |
1998 |
1 |
Jane Larsen |
Svegs SFK |
596 |
2 |
|
|
|
|
Damveteran |
|
|
|
Karin Andersson |
Skinnkroken |
640 |
1 |
|
|
|
|
Äldre Damveteran |
|
|
|
Ingrid Järnberg |
Ovansiljan |
1152 |
1 |
Lillemor Arvidsson |
Falubygden |
1080 |
2 |
Kristina Asp |
Leksandsfirren |
822 |
3 |
Ellen Jonsson |
Borlänge SFK |
530 |
4 |
Inga Britt Axelsson |
Leksandsfirren |
336 |
5 |
|
|
|
|
Herrveteran Äldre |
|
|
|
Tore Eriksson |
Tunabygden |
4830 |
1 |
Bernt Johansson |
Falubygden |
3338 |
2 |
Kjell Hellström |
Borlänge SFK |
2930 |
3 |
E Bruhn |
|
2782 |
4 |
Sören Sahlen |
Borlänge SFK |
2370 |
5 |
Lars Wadlund |
Leksandsfirren |
2284 |
6 |
Åke Wiklund |
Borlänge SFK |
2042 |
7 |
Börje Järnberg |
Ovansiljan |
1894 |
8 |
Hans Lindèn |
Borlänge SFK |
1888 |
9 |
Jan-Olov Lindgren |
Falubygden |
1882 |
10 |
Lars Erik Björk |
Leksandsfirren |
1638 |
11 |
John Arvidsson |
Falubygden |
1284 |
12 |
Lars Envall |
Falubygden |
1218 |
13 |
Lars Collin |
Borlänge SFK |
1202 |
14 |
K-G |
|
1144 |
15 |
Morgan Nilsson |
Leksandsfirren |
1114 |
16 |
Stig Axelsson |
Leksandsfirren |
1088 |
17 |
Bengt Rask |
Ovansiljan |
892 |
18 |
Ken Svan |
Leksandsfirren |
714 |
19 |
Rolf Axelsson |
Leksandsfirren |
644 |
20 |
Ingemar Eriksson |
Borlänge SFK |
640 |
21 |
Göte Gatehag |
Falubygden |
590 |
22 |
Frank Andersson |
Borlänge SFK |
270 |
23 |
Roland Presthans |
Ovansiljan |
174 |
24 |
Lillen Jones |
Leksandsfirren |
80 |
25 |